O tom, že spisovatel Dan Brown je jednou z pověstných špiček spisovatelkého ledovce, není pochyb. Ve všech svých dílech totiž s velmi neotřelou genialitou propojuje fikci s realitou… Právě tato kombinace vystřeluje čtenáře do tzv. „uvěřitelných“ sfér. Děj Brownových knih má vždy dokonalou zápletku a vše do sebe logicky zapadá právě podle určitého „Brownova vzorce“. Díky této skutečnosti se mu daří uchvacovat čtenáře po celém světě. I když se v podstatě jedná jen o pouhé fantazie bravurně navršené na určitý reálný základ, dokáže Brown ve čtenáři doslova vyburcovat pocit jakési opravdovosti.
Zabývá se totiž převážně tématy souvisejícími s vysokou hrou patriotů řídících celosvětové dění. Velmi detailně přibližuje tajemství fungování rozličných vládních organizací a podivných historických spolků, kteří spolu pod různou záminkou neustále bojují o moc nad současným světem a využívají při tom celou škálu různých „donucovacích“ prostředků. Často si najímají vlivné padouchy, aby za ně odvedli „špinavou práci.“
Cesta za uchvácením moci je pak dlážděna životy nevinných lidí… Jako pojítko mezi tím vším slouží velmi dobře promyšlený plán s kořeny ukotvenými hluboko v minulosti. Naštěstí se však v bouři politických i jiných mocností vždycky najde čestný muž uznávající ryzí hodnoty, který se jim rázně staví do cesty i za cenu vlastního života.
Podobný hrdina samozřejmě nechybí ani v Brownově knize Andělé a démoni (Angels & Demons). Profesor umění Robert Langdon z Harvardu nás provádí světem Vatikánu a Říma s jejich uměleckými skvosty a záhadami opředeným spolkem Iluminátů – odvěkých nepřátel dogmatické církve a fanatických následovníků jiného než katolického boha. Boha vědy. Není divu, že se tomuto velmi zdařilému dílu rovněž dostalo filmového zpracování.
Film Andělé a démoni je tak příběhem s výtečným dávkováním napětí. Tom Hanks alias Robert Langdon velmi poutavě a nenásilně poskytuje nezasvěčenému divákovi výklad o dějinách umění ve středověkém Římě, zatímco soupeří se skrytým nepřítelem a luští jednu jeho hádnaku za druhou. Jediné co doopravdy nemá, je čas. Nesnaží se totiž zachránit „zadek“ jenom církvi svaté, ale hlavně davům lidí přihlížejícím nové volbě papeže. Za smrtí toho původního totiž stojí Ilumináti, kteří se infiltrovali do srdce samotné církve a zahájili útok zevnitř. Poté, co se zjistí, že smrt papeže nebyla náhoda, nevěří nikdo nikomu. A atmosféra stále houstne. Akční scény ve filmu jsou osvěženy zajímavými úhly kamery, což ještě umocňuje pocit tíživého napětí. Na konci filmu samotného pak přichází nečekané spletité rozuzlení, které je pro díla Dana Browna typické. Směr děje, určený na začátku filmu, se totiž otočí o 180 stupňů aniž by došlo k vážnému narušení hlavní dějové linie. Celkovou autenticitu příběhu ještě podtrhuje skvělá hudba Hanse Zimmera jdoucí ruku v ruce s naléhavou dramatičností jednotlivých záběrů.
V Andělech a démonech je hlavním záměrem autora poukázat na fakt, že církev a věda spolu nikdy příliš nevycházely a pravděpodobně ani vycházet nebudou, ale i to, že ďábel v lidské podobě může na oko konat „dobré“ skutky, které však později lstivě využije k převzetí moci. Sděluje nám jednu velkou pravdu: zlo má mnoho podob, tudíž i člověk ve své podstatě může být démonem, jenže jak poznáte jeho pravou tvář, skrývá-li ji za tváří anděla?
Film vřele doporučuji všem, kdo mají rádi historii, napětí a přesvědčivé herecké výkony. Nudit se rozhodně nebudete.
Recenzi napsala:Phar.Lap
Zdroj obrázků: Internet