Tajemství obklopující smrt Phar Lapa, nejlepšího závodního koně Austrálie ve 30 letech 20. století, se prohloubilo s objevem článku, který před 85 lety napsal jeho ošetřovatel a později trenér – Tommy Woodcock.
Pětiletý valach, jehož úspěchy na závodní dráze se staly součástí australské dostihové historie, uhynul náhle v San Francisku v roce 1932.
Zatímco opravdová příčina Phar Lapovy smrti zůstala na dlouhou dobu záhadou, mnoho lidí uvěřilo i různým konspiračním teoriím, např. že kůň byl otráven členy mafie, která se obávala, že by jeho vítězná série mohla narušit nelegální hazardní syndikáty. V roce 2006 vědci provedli testy valachovy srsti, která se uchovala díky jeho exponátu v Melbourneském muzeu. Tyto testy odhalily, že Phar Lap pár hodin před svou smrtí zkonzumoval velké množství arsenu.
Podezření původně padlo na Tommyho Woodcocka, který byl Telfordem obviněn, že koni špatně aplikoval stimulanty, které mu již v Austrálii podával sám H. Telford. Ve 30. letech 20. století byla tonika (ta často obsahovala malé množství strychninu, rulíku, kokainu, kávy a arsenu) u dostihových koní na denním pořádku, protože zvyšovala jejich výkonnost na dráze.
Ale v nedávno objeveném článku v deníku Hobart Merkur, Woodcock popírá, že by koni kdy dával nějaké tonikum.
„Zpočátku jsem argumentoval, že kůň jako Phar Lap nepotřebuje žádné tonikum, ale jak šel čas, zvolil jsem jinou taktiku,“ uvádí v článku Woodcock. „Abych přesvědčil Telforda [částečného majitele koně a hlavního trenéra], že provádím jeho příkazy, vždycky jsem si od něj vzal láhev s tonikem, ze které jsem pak každý den odléval, aby si myslel, že Phar Lap dostává svou denní dávku a že já se řídím jeho pokyny.“
Článek z roku 1936 objevil Graeme Putt, autor knihy Phar Lap: Doposud nevyřčený příběh. Dr. Putt tvrdí, že Phar Lap pravděpodobně nebyl otráven. Dodává, že se spíše domnívá, že T. Woodcock v době, kdy Phar Lap uhynul, vědomě podpořil teorii o tom, že koně zabila americká mafie, aby odvedl pozornost a vinu od majitelů Phar Lapa.
Dr. Putt také dále uvádí, že je nepravděpodobné, že by smrt Phar Lap opravdu způsobil arzen. I pitva provedená v roce 1932 jeho tvrzení potvrzuje, neboť úrovně chemických látek v životních orgánech a krvi Phar Lapa nebyly vyšší než bylo obvyklé. Zjištěné velké množství arzenu ve vlasových folikulách v roce 2006 mohlo být absorbováno z pesticidního postřiku trávy, která obsahovala arzenik, a jak sám T. Woodcock ve své výpovědi uvedl (stejně jako někteří zaměstnanci Menlo Parku), v době, kdy byl Phar Lap v těchto stájích ustájen, se venku prováděl postřik proti plevelu, tvrdí doktor Putt a tím hází rukavici do ringu vědcům. Jejich teorie z roku 2006 prý není 100 % a má v sobě trhliny, protože nekoresponduje s tvrzením Tommyho Wooodcocka, který byl jako jediný přítomen v okamžiku šampiónovy smrti v roce 1932.
Zdroj: http://www.telegraph.co.uk/
Datum uveřejnění: 1.11.2015