Phar Lap v Melbourne

Mezi všemi poklonami, které byly učiněny směrem k Phar Lapovi, byly i takové, které jakoby téměř směřovaly k lidskému hrdinovi. V novinách v roce 1932 se objevil článek Jacka Spintéra, který vysvětloval, že „Phar Lap nikdy nezkazil žádný úkol, před který byl postaven a nikdy se nezhroutil pod tlakem, což z něj ve všech úhlech činilo záviděníhodný charakter. Jeho charisma byla osobitá značka opravdového šampióna. Čím větší výzva, tím větší odhodlání.

Tommy navštívil Phar Lapa v Melbourne poprvé v roce 1979.

Tommy navštívil Phar Lapa v Melbourne poprvé v roce 1979.

Slova božského obdivu, které se hrnuly ze všech stran, byly také důvodem, proč mnoho dostihových fandů v Austrálii vidělo Phar Lapa jako pravděpodobně „nejlepšího dostihového koně všech dob“. Byl to bojovník. Přestože si udělal jméno jako vytrvalec, což je kůň, který je úspěšný na delších distancích, byl stejně úspěšný i na kratších, sprintérských tratích, kde bylo třeba dříve převzít vedení a udržet ho až do cíle.

Žokej Jim Pike vynesl do výše jeho výkon v 1931 Futurity Stakes v Cauldfieldu. Déšť rozmáčel dráhu a sedum furlongů sprintu bylo pro koně opravdu těžkých. Phar Lap navíc nesl váhu 10.3 kamenů (64,5 kg), což bylo maximum povolené pro tento dostih. Měl pomalý start a nechal si své soupeře utéct o 31 metrů. Nicméně i při těchto podmínkách zvládl převzít v cílové rovince vedení a zvítěžit. Jim Pike nemohl pochopit, že mu při tom „nepuklo srdce„.

Phar Lapovo srdce bylo podle jednoho z největších odborníků tehdejší doby na plnokrevníky – doktora Stewarta McKaye, důvodem jeho neuvěřitelné síly a převahy nad ostatními koňmi té doby. V jedné ze svých odborných prací věnovaných právě Phar Lapovi dr. McKay napsal: „Phar Lap má velké a silné srdce, které mu zajišťuje převahu a vytrvalost, ale má také skvělý nervový systém, který mu dodává rychlost a sílu. Jeho svaly (zvláště pak na nohou) jsou jakési perfektní mechanismy zajišťující sled obrovitých cvalových skoků srovnatelných snad jen a pouze s klokanem. Jeho silné kosti doplňovaly celý tento mechanismus a pomáhaly (podle názoru McKaye) Phar Lapovi být jakýmsi dokonalým závodním strojem.“

Později vědci na tento výzkum navázali řadou testů a zjistili, že se doktror McKay se ve své teorii nemýlil. Bylo nalezeno genové pouto mezi plnokrevnou linii, v níž se vyskytovala velká srdce. Předavatelkou tohoto genu byla klisna Pocahontas. Koně z této linie měli do jednoho velká srdce, která z nich učinila vítěze mnoho stakes dostihů. Ukázal to i kardiogram, který však McKay ve své době k dispozici neměl, přesto byl jeho úsudek správný. Do té doby bylo Phar Lapovo srdce to největší, které bylo v plnokrevníkovi nalezeno (později jej překonal famózní Secretatiat, který měl srdce ještě větší než Phar Lap).

Phar Lapovy neuvěřitelné výkony na dostihové dráze mu vynesly místo v dostihové historii Austrálie, ale i v celosvětovém turfu. Odběhl 51 dostihů a na dotacích vydělal 66 738 liber (tj. 133 476 USD), což byla ve 30 letech 20 století neuvěřitelná částka. Ovšem ještě cennější než jeho vítězství je vliv, který měl ve své době na život mnohých Australanů. Byl jejich vzorem. Jeho příběh inspiroval a pomáhal překonat těžké časy Velké ekonomické krize. Národ se k němu upjal jako k hrdinovi seslanému z nebes. To je i důvod, proč je stále v živé paměti tolika lidí, i tolik let po své tragické smrti.

Zdroj: Phar Lap – A Brief history, kapitola Phar Lap v Melbourne
Překlad: Phar.Lap