Phar Lapovy artefakty mají hodnotu 150.000 USD, cena neustále stoupá.

Phar Lap přežil těžké časy, aby lidem ukázal, že má v sobě něco výjimečného.

Phar Lap přežil těžké časy, aby lidem ukázal, že má v sobě něco výjimečného.

Kůň je přeci kůň, jistě, jenže ve světě dostihů existují legendy a outsideři. Nyní mluvíme o Phar Lapovi, nejrychlejším koni světa 30. let 20. století, který byl nejen atletický a pohledný, ale  – a to je zásadní – zvítězil téměř ve všech velkých dostizích, které v letech 1929 – 1932 odběhl.

Krátce před tím, než Phar Lapova hvězda zcela zhasla, se narodil Gary Medeiros. Nyní je mu 78 let. Pochází ze Severní Californie nedaleko San Franciska. Když byl mladým hochem, propadl právě Phar Lapovi, který v Californii za záhadných okolností uhynul krátce po vítězství v nejbohatším dostihu světa – Aqua Caliente Handicapu 1932.

Medeiros začal bezhlavě sbírat všechny artefakty a vzpomínkové předměty spojené s Phar Lapem. Byl to onen smutný příběh, který jej zaujal – neboť Phar Lap uhynul v Menlo Parku poblíž pláží u San Franciska. Jeho mýtus vystoupal díky tragické smrti strmě vzhůru – a pro mnohé se stal nejlepším koněm všech dob, který uhynul daleko od domova. Příčina smrti byla dlouho zcela neznámá – nyní již víme, že super koně zabil arzén. Tento obrovitý ryzák byl zpočátku jen pouhá zatracovaná investice, ale když se našel, ukázal Austrálii i celému světu něco tak mimořádného, že ještě dnes září jeho gloriola s vydatností májové trávy. Byl mimořádný, výjimečný a svůj.

Medeiros tedy začal se svou sbírkou a za ta léta nashromáždil úctyhodný materiál, který dražitelé z Melbourne prohlásili za nejlepší sbírku Phar Lapových artefaktů na světě. Jedná se zejména o závodní ročenky a knihy. Jeho sbírka obsahuje brožuru z posledního závodu v Mexiku, kde se kůň v roce 1932 postavil výkvětu amerického dostihového sportu. Dostihy byly v Kalifornii tehdy nezákonné, takže dostih musel být uspořádán za hranicemi – v Mexiku. Phar Lap zvítězil v rekordním čase dráhy a v cíli byl o dvě a půl délky před soupeři. Za 14 dní po svém velkém vítězství však záhadně uhynul. Medeiros disponuje mj. i čtyřmi dostihovými ročenkami vydanými autoritami v Melbourne z roku 1930, kdy Phar Lap během 4 dnů zvítězil ve 4 velkých dostizích – vč. Melbourne Cupu a Cox Plate.

Max Williamson s originálními ročenkami, které se budou dražit. Photo: Joe Armao

Max Williamson s originálními ročenkami, které se budou dražit. Foto: Joe Armao

Skalní fanda nasbíral většinu svého materiálu daleko dříve než byl vynalezen internet, takže to pro něj nebylo jen klikání po interneových aukcích, ale zdlouhavé psaní dopisů do závodních klubů a měst po celé Austrálii. Poslední věc, kterou zakoupil byla ročenka z Agua Caliente – tu získal před pěti lety od majitele baru v El Cerrito v San Francisku. Tato oblast podle slov samotného Medeirose „není ani ta nejhezčí, ani ta nejbezpečnější“.

Medeiros má tedy ve své dechberoucí sbírce na 60.000 artefaktů, které zkatalogizoval ve svém domě. Má rád všechny tyto věci, protože mu prý připomínají staré dobré časy. „Dostihový sport má své legendární příběhy,“ říká. A ty on prý miluje.

Mossgrrenova aukční síň draží na 28 dostihových ročenek s námětem Phar Lapa, knihy si zájemci samozřejmě mohou prohlédnout. Jakmile se majitel auční síně domákl, že Medeiros je ochoten něco ze své sbírky odprodat, letěl okamžitě do Kalifornie a v kufru pak nakonec převezl zakoupené artefakty zpět do Austrálie. Očekává, že cena těchto věcí se bude pohybovat okolo 150.000 USD jen za závodní ročenky. Ty se budou prodávat odděleně, aby je dostali sběratelé a nikoliv muzea.

V průběhu 20 let jsem viděl pouze dvě originální Phar Lapovy ročenky,“ říká nadšeně majitel aukční síně. Nyní jich máme 28 najednou, což je velmi vzácné. A každá je originál – to je téměř neslýchané!

Kolekce ročenek je součástí velké dražby všeobecných sportovních artefaktů vč. některých absolutních klenotů sportu. Součástí dražebního katalogu jsou např. tréninkové šortky Muhammada Aliho z roku 1958. Jsou z fialového hedvábí. Oblékl si je v tělocvičně v Kentucky, když trénoval s Joe Martinem. Mohou být vaše jen za pouhých 20.000 USD!

Phar Lap při nakládání na loď, Melbourne 1932.

Phar Lap při nakládání na loď, Melbourne 1932.

Ale pokud jde o skutečnou ikonu dostihového sportu i sportu obecně, alespoň pokud jde o Austrálii, pak první místo patří a zřejmě i navždy patřit bude – jedině Phar Lapovi. V jeho době lidé potřebovali svého hrdinu a on se jím stal. „Ten kůň„, dodává Max Williamson se zatajeným dechem, „byl prostě zázrak.“

Zdroj: http://www.theage.com.au
Článek publikován: 7. května 2016