Tým vysoce kvalifikovaných odborníků pracujících i přesčas, aby udrželi exponát ceněného závodního koně v dobré kondici pro další roky. Tento kůň je mrtvý již 80 let, přesto se na něj nezapomnělo. Ve středu večer krátce poté, co bylo Melbournské Museum uzavřeno, se tým konzervátorů chystá na odstranění skleněného panelu z Phar Lapovy zapečetěné schránky, aby mohl provést údržbu. Je to teprve podruhé za posledních 12 let,kdy tento slavný dostihový kůň absolvuje podobnou prohlídku.
Manažer muzea – Brett Dunlop říká, že pro zajištění ceněného exponátu je třeba klimatizovaného prostředí – s teplotou nastavenou na 20 stupňů a vlhkostí vzduchu 50 – 55 %. Kontrola exponátu se provádí zhruba každých pět let, což má zásadní význam pro zajištění jeho dlouhodobého zachování.To platí dvojnásobně v případě organických materiálů, jako jsou zvířecí kůže, která rovněž vyžaduje nízké osvětlení, aby se zabránilo jejímu vyblednutí.
„Phar Lap je stále zářivě barevný, i když byl několik let vystaven přímému a ostrému osvětlení,“ říká. „Je to zázrak a nádherný exemplář koně. Opravdu ten nejlepší kus práce preparátorů zvířat, co jsem kdy viděl.“
Šampión dostihové dráhy 30 let je prohlédnut a hodnocen. Pozornost je věnována každé změně v jeho stavu, včetně hřívy a švů, kterými je kůže sešita k sobě. Skleněné oči i postroj jsou také pečlivě zkontrolovány a upraveny.
„Podobně, jako restaurátoři umění pečují o staré cenné olejomalby je Phar Lap centimetr po centimetru, kontrolován našimi konzervátory na všech částech. Posuzuje se stav exponátu a sestavuje se celková zpráva,“ dodává pan Dunlop.
Kůže byla natažena na dutý ocelový rám pokrytý papírem a sádrou,o hmotnosti až 120 kg. Exponát je v muzeu k vidění od roku 1933. A je to bezpochyby ten nejpopulárnější exponát našeho muzea. Jen v roce 2013 se tu na něj bylo podívat přes 500 000 lidí. Phar Lap, slavný ryzák má i svou vlastní FB stránku s více než 14.000 lajky.
Narozen na Novém Zélandu, trénovaný v Austrálii, kde po počátečních neúspěších začala jeho oslnivá kariéra. Stal se miláčkem australských domácnosti v prvních letech ekonomické krize díky svým výhrám, které byly jedinou jistotou v těchto těžkých časech. V období od září 1929 do března 1932 odběhl Phar Lap 41 dostihů různých vzdáleností a vyhrál 36 z nich včetně 1930 Melbourne Cupu a 2x Cox Plate.
Tento kůň a národní pýcha Austrálie v ponurých ekonomických časech, záhadně uhnul ve Spojených státech v roce 1932, po vítězství v Aqua Caliente, nejlépe dotovaném dostihu světa. Austrálii zasáhl drtivý národní smutek. Šampión byl vypreparován v New Yorku, což trvalo více než čtyři a půl měsíce. I jeho další orgány byly natolik ceněny, že byly zaslány zpět do Austrálie a na Nový Zéland.Jeho vypreparovaná kůže navlečená na rám skončila v Melbourne Muzeu, jeho kostra v muzeu na Novém Zélandu Te Papa Tongarewa a jeho srdce putovalo do Národního muzea Austrálie.
Příčina Phar Lapovy smrti byla dlouho předmětem diskuzí, spekulovalo se s otravou až po bakteriální infekci.
V roce 2006, vědci pracující na moderním zařízení – synchrotronu – dospěli k závěru, že je téměř jisté, že Phar Lap byl otráven několik hodin předtím, než v USA uhynul.
Tato teorie potlačila všechny předchozí a v červnu 2008 ji podpořilo i Melbourne Museum, které zveřejnilo poznatky z vyšetřování a analýzy šesti žíní z Phar Lapovy hřívy. Na detekci byly použity přístroje s vysokým rozlišením, aby detekovali arsen ve snaze rozlišovat ten, který vstoupil do vlasové buňky prostřednictvím krevního řečiště a arsenu použitého při preparaci infuzí procesem preparátorů. Výsledky ukázaly, že 30 – 40 hodin před svým úhynem požil Phar Lap masivní dávku arsenu.
Zdroj: http://www.theage.com.au/